Innowacje w zakresie turystyki wodnej nad zalewem Solińskim w Bieszczadach

Projekt realizuje Relavia Sp. z o.o. w partnerstwie z FLYTENDE BOLIG AS z Norwegii, od 04.2023  do 04.2024. 

Cele projektu:

Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności i rentowności Relavii Sp. z o.o. poprzez wdrożenie na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach innowacyjnych usług turystycznych związanych z koncepcją grupowej grywalizacji w postaci „group watercatching”, przyczyniających się zarówno do ograniczenia zanieczyszczenia wód śródlądowych i ich bezpośredniego otoczenia, jak i wzmocnienia współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Norwegią..

Osiągnięcie celu zostanie poprzez:

  • dostosowanie i rozbudowa infrastruktury przystani wodnych,
  • zakup floty pływającej,
  • opracowanie i wprowadzenie na rynek aplikacji „Group watercatching- gra”
  • aktywizację społeczno-ekonomiczną i rozwój terenów wokół Soliny
 

Grupa docelowa, do której skierowana jest oferta:

  • turyści indywidualni (żeglarze),
  • grupy zorganizowane (dzieci, młodzieży i seniorów),
  • grupowi klienci biznesowi.

 

Dzięki realizacji projektu turyści będą mogli odkrywać dziedzictwo Jeziora Solińskiego w nowatorski sposób: zakupić bilet na rejs statkiem wycieczkowym połączony z poznawaniem akwenu w aplikacji AR „Group watercatching- rejs” lub wynająć bezzałogową łódź i wziąć udział w grywalizacji na wodzie w ramach aplikacji mobilnej z AR „Group watercatching- gra”.

Partner norweski weźmie udział w realizacji działania nr 3- opracuje szkielet do aplikacji AR: „Group watercatching gra” i będzie brał udział w opracowaniu Regulaminu „Group watercatching gra”.

Projekt wnosi wartość dodaną na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej w zakresie polepszanie jakości środowiska naturalnego oraz rozwoju lokalnej przestrzeni biznesowej.

PARTNER  FLYTENDE BOLIG AS

Partner działa na rynku projektowania i wykonania pływających domów typu houseboat od blisko 10 lat. Firma posiada gotowe projekty domów na wodzie od 25 do 180 m2. Domy te są mobilne, posiadają znak CE i są zarejestrowane jako łodzie w Rejestrze Statków. Misją firmy od początki jej działalności było stworzenie i wprowadzenie na rynek pływających domów z możliwością mieszkania w strefach nadmorskich, przyczynienie się do wszechstronnej formy mieszkania, która estetycznie i praktycznie przyczyni się do zrównoważonego rozwoju stref nadbrzeżnych i morskich. Między innymi dzięki działaniom partnera norweskiego od 2017 roku w Norwegii możliwa stała się rejestracja adresu zameldowania na wodzie. Partner od kilku lat projektuje np. domy całoroczne, domki, przybudówki, pokoje hotelowe, nieruchomości na wynajem, lokale użytkowe czy studenckie. Jednostki pływające na wodzie o różnym charakterze stanowią istotne źródło przychodu Wnioskodawcy i partnera norweskiego. Wysoki poziom kreacji w wykorzystywaniu jednostek pływających na wodzie to druga cecha, która jest wspólna dla obu partnerów. Partner norweski może pochwalić się szeregiem autorskich obiektów typu „houseboat” rozmieszczonych wzdłuż wybrzeża morskiego Norwegii oraz na wodach śródlądowych, natomiast Wnioskodawca posiada autorskie rozwiązania dotyczące zwiększenia sprzedaży usług i produktów na wodzie. Partner Norweski ma również doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów dziedzinie ICT. W roku 2018 doradzali Wnioskodawcy przy realizacji projektu „Bieszczady Miejsce pełne żywiołów” tworząc z nimi założenia i szkielet aplikacji. Partnerzy wspólnie opracowali koncepcję aplikacji AR: „Group watercatching gra”, która będzie wdrażana w ramach projektu morskiego Norwegii oraz na wodach śródlądowych, natomiast Wnioskodawca posiada autorskie rozwiązania dotyczące zwiększenia sprzedaży usług i produktów na wodzie. Partnerzy wspólnie opracowali koncepcję aplikacji AR: „Group-watercatching gra”, które będą wdrażane w ramach projektu.

DZIAŁANIA W POROJEKCIE

Działanie 1: Dostosowanie i rozbudowa infrastruktury przystani wodnych

  • Budowa 2 pomostów w kształcie litery T na Jeziorze Solińskim: Pomost cumujący 50m typu T z osprzętem portowym w Polańczyku (na części działki nr ew. 186/2 w miejscowości Solina, obręb Solina); Pomost cumujący 20m typu T w Zawozie. 
  • Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy min. 49,0kW. w istniejącej EkoMarinie w Polańczyku na części działki nr ew. 186/2 w miejscowości Solina, obręb Solina.
  • Dostawa stacji odbioru nieczystości płynnych z jednostek pływających, połączonej z lokalną siecią kanalizacyjną, w istniejącej EkoMarinie w Polańczyku na części działki nr ew. 186/2 w miejscowości Solina, obręb Solina.

Realizacja wyżej opisanych kroków spowoduje, że Jezioro Solińskie będzie dla indywidualnych żeglarzy dostępne z każdej strony, a użytkownicy małych bezzałogowych jednostek pływających- dostęp do wcześniej niedostępnych z wody lokalizacji kulturalnych, turystycznych i handlowych w odległych zakątkach Jeziora Solińskiego. Z infrastruktury dostarczonej w ramach działania 1 nie będą korzystać przedsiębiorcy transportowi.

Działanie 2: Zakup floty pływającej

  • 14 katamarany spacerowe;
  • 3 łodzie motorowe kabinowe;
  • 4 łodzie min. 6-os. typu bowrider premium
  • 8 łodzi min. 5-os. typu bowrider;
  • 4 łodzie motorowe z 2-osobową kabiną do spania;
  • 1 łódź zabezpieczenia żeglugi.

Zakup przedmiotowej floty pływającej pozwoli na zwiększenie liczby turystów korzystających w
maksymalnie wydłużonym sezonie turystycznym z aplikacji „Group watercatching”, co wymiernie
przyczyni się do zwiększenia zysków Wnioskodawcy.

Działanie 3: Opracowanie i wprowadzenie na rynek aplikacji „Group watercatching”

Aplikacja wprowadzająca do grupowej grywalizacji na wodzie typu „watercatching” opierać się będzie na umieszczonych na Jeziorze Solińskim „markerach” tj. miejscach, w których po dopłynięciu można zobaczyć to, co zostało zatopione i znajduje się pod poziomem wody. Relavia Sp. z o.o. dysponuje obecnie 5 markerami obiektów na Zalewie Solińskim i 5 markerami obiektów w otoczeniu akwenu.
Zostały one opracowane i dostarczone w ramach projektu „Bieszczady- miejsce pełne żywiołów” na potrzeby grywalizacji typu watercatching opracowanej w technologii AR jedynie w celach poznawania dziedzictwa Soliny, bez udziału w grupowej rywalizacji na wodzie. Aplikacja dostarczona w ramach projektu opracowana zostanie przy wykorzystaniu istniejących już markerów. Tym samym klasyczna rekreacja na wodzie wsparta zostanie technologią AR w formule grupowej grywalizacji- branie udziału w trwających cały sezon rozgrywkach żeglarzy wynajmujących bezzałogowe jednostki pływające.

AKTUALNOŚCI W PROJEKCIE

Konferencja 21-22 kwietnia w Polańczyku – Projekt „Innowacje w zakresie turystyki wodnej nad Zalewem Solińskim w Bieszczadach” stanowi inicjatywę mającą na celu rozwój oraz wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w sektorze turystyki wodnej nad Zalewem Solińskim, zlokalizowanym w malowniczych Bieszczadach. 

Konferencja inauguracyjna, która odbyła się w dniach 21-22 kwietnia w Polańczyku, stanowiła punkt startowy tego projektu. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób, reprezentujących zarówno władze lokalne, jak i osoby zainteresowane rozwojem turystyki oraz blogerów specjalizujących się w promowaniu turystyki. 

Głównym celem konferencji było zaprezentowanie założeń projektu, określenie celów działań , prezentację sponsora, czyli Norweski Mechanizm Finansowy , oraz prezentacja partnerów zaangażowanych w jego realizację. Partnerzy projektu, biorący udział w formie online, mieli okazję przedstawić swoje działania oraz zdefiniować swoją rolę w kontekście rozwoju turystyki nad Zalewem Solińskim.

Podczas prezentacji partnerzy omówili swoje zaangażowanie w projekcie oraz sposób, w jaki przyczyniają się do wprowadzenia innowacji w turystyce wodnej na tym obszarze. Po serii prezentacji odbyła się sesja pytań, podczas której uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących szczegółów projektu, jego planowanych innowacji oraz roli poszczególnych partnerów. 

Cała konferencja stanowiła doskonałą okazję do prezentacji koncepcji projektu, nawiązania współpracy pomiędzy partnerami, uzyskania wsparcia lokalnych władz i zainteresowanych osób, a także do wymiany doświadczeń i kontaktów pomiędzy blogerami turystycznymi a pozostałymi uczestnikami. Nasz projekt dązy do wprowadzenia nowych rozwiązań w turystyce wodnej, zwiększenia atrakcyjności tego regionu oraz promowania go jako ciekawego miejsca do odwiedzenia dla miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą.

Piszą o nas:

  • https://wbieszczady.pl/aktualnosci/o-przyszlosci-turystyki-w-rejonie-jeziora-solinskiego-podczas-konferencji-w-polanczyku-potencjal-tych-terenow-jest-ogromny-zdjecia/dD1xLmeDikcaM7Aa1uPn

  • https://wbieszczady.pl/lista-galerii/OtLDjzwHKcqloccO30KY?rvUrl=aktualnosci%2Fo-przyszlosci-turystyki-w-rejonie-jeziora-solinskiego-podczas-konferencji-w-polanczyku-potencjal-tych-terenow-jest-ogromny-zdjecia%2FdD1xLmeDikcaM7Aa1uPn


 JUŻ WKRÓTCE ZAPRASZAMY NA NOWY SERWIS: www.innowacjenadsolina.pl